Sakramenty » Chrzest

Sakrament chrztu św. ustanowił Jezus Chrystus, a jego sprawowanie powierzył Kościołowi, gdy nakazał Apostołom: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Św. Chrzest jest pierwszym i najważniejszym sakramentem, bo daje udział w życiu Bożym i mocą Ducha Św. oczyszcza z grzechu pierworodnego oraz włącza nas do wspólnoty wierzących w Chrystusa - do Kościoła.

Udzielanie sakramentu:
Sakramentu CHRZTU ŚWIĘTEGO udzielamy w naszej parafii w każdą niedzielę miesiąca na Mszy Świętej o godzinie 12.00 oraz na życzenie Rodziców po Mszy Św. sobotniej o godz. 18.00.

Przygotowanie dla rodziców i chrzestnych:

Wymagane dokumenty
Dziecko do chrztu św. zgłaszamy co najmniej na tydzień przed terminem, ale lepiej wcześniej. Potrzebne są następujące dokumenty:
•  akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
•  dokumenty tożsamości rodziców - dane personalne
•  zaświadczenie z parafii zamieszkania, że dana osoba może pełnić funkcję matki lub ojca chrzestnego
•  dane rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, wyznanie, adres zamieszkania)

Rodzice chrzestni
Prawo kościelne wymaga, aby rodzice chrzestni spełniali następujące warunki:
•    ukończony 16 rok życia
•    sami przyjęli sakramenty wtajemniczenia (chrzest, eucharystia, bierzmowanie)
•   nie mieli przeszkód w przyjmowaniu sakramentów pokuty i komunii świętej (w kancelarii parafialnej otrzymają kartki do spowiedzi, które podpisze im spowiednik po odbyciu spowiedzi. Następnie wspomniane kartki i zaświadczenia o możności pełnienia funkcji ojca lub matki chrzestnej oddają kapłanowi w dniu chrztu, przed ceremonią) Chrzestni z naszej parafii nie otrzymują takiego zaświadczenia - po uznaniu, że wypełniają wspomniane wyżej warunki.