Parafia » Historia

Historia parafii św. Brata Alberta w Myślenicach

1980 – 89: pierwsze myśli o stworzeniu nowej parafii i zbudowaniu nowego kościoła w Myślenicach na Górnym Przedmieściu oraz budowanym nowym osiedlu Tysiąclecia.

Czerwiec 1989: wizytacja parafii macierzystej – Narodzenia Najśw. Maryi Panny i poświęcenie krzyża stojącego w okolicy placu budowy przyszłego kościoła.

1989 – 90: plany budowy zaczynają nabierać konkretne kształty: wybór miejsca pod budowę nowej świątyni i jej koncepcji architektonicznej.

Czerwiec 1990: do tworzenia nowej parafii i budowy kościoła Ks. Kard. Franciszek Macharski skierował ks. Adama Pawickiego, wikariusza parafii Narodzenia NMP w Myślenicach.

13 października 1990: Szkoła Podstawowa nr 3 otrzymuje imię Jana Pawła II, papieża.

15 października 1990: początki prac na placu budowy nowego kościoła – przygotowanie  terenu i pierwsze wykopy fundamentów pod budowę domu parafialnego.

Grudzień 1990: fundamenty domu parafialnego osiągnęły poziom „0”.

Marzec – grudzień 1991: budowa domu parafialnego, w którym znalazła miejsce pierwsza kaplica pod wezwaniem patrona kościoła i Ośrodka Duszpasterskiego –  św. Brata Alberta Chmielowskiego

25 grudnia 1991: pierwsza Msza św. sprawowana w kaplicy św. Brata Alberta w Pasterkę odprawiana przez Ks. Kard. F. Macharskiego. Od tego dnia Msze św. są odprawiane w każdą niedzielę.

Lipiec 1992: początek wykopów pod fundamenty kościoła po wcześniejszej zmianie koncepcji architektonicznej kościoła.

30 sierpnia 1992: rozpoczyna się  zwyczajne duszpasterstwo: Msza św. odprawiana jest codziennie, a w pracy duszpasterskiej pomaga pierwszy wikariusz.

Listopad 1992: fundamenty kościoła osiągnęły stan „0”.

2 maja 1993: po raz pierwszy do Komunii św. przystąpiły dzieci klas drugich naszej szkoły w kaplicy.

15 czerwca 1993: w ściany budującego się kościoła zostaje wmurowany przez Ks. Kard. F. Macharskiego kamień węgielny. Pochodzi on z zakopiańskiej pustelni św. Brata Alberta na Kalatówkach, a wyjęty został spod ołtarza kaplicy w tej Pustelni.

Zostaje w tym dniu utworzona nowa parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Brata Alberta.

21 listopada 1993: obraz Brata Alberta namalowany przez p. Mieczysława Pitalę zdobi ścianę kaplicy.

6 stycznia 1994: z inicjatywy ludzi zatroskanych o wychowanie młodego pokolenia powstaje Parafialny Klub Sportowy Albert.

Lipiec 1994: wznoszenie ścian kościoła zostało zakończone.

28 sierpnia 1994: 25 – lecie koronacji Cudownego Wizerunku Pani Myślenickiej.

23 października 1994: wizytacja kanoniczna parafii przez ks. Bpa Kazimierza Nycza.

Listopad 1994: kościół został przykryty blachą i tym samym stan surowy kościoła został zamknięty.

Maj 1995: prace wykończeniowe wewnątrz kościoła: instalacje elektryczne i tynkowanie ścian.

20 czerwca 1995: odpust parafialny i poświęcenie trzech dzwonów przez Ks. Kard. F. Macharskiego.

5 grudnia 1995: Matka Boża w figurze z Fatimy nawiedza nasze miasto – z Nią się spotykamy w sanktuarium myślenickim.

Boże Ciało 1996: pierwsza procesja eucharystyczna ulicami naszej parafii.

13 listopada 1996: Zespół Szkół otrzymuje imię senatora Andrzeja Średniawskiego, zasłużonego człowieka tej ziemi.

25 grudnia 1996: pierwsza Msza św. w kościele: Pasterka sprawowana przez Ks. Bpa Kazimierza Nycza.

Marzec – listopad 1997: trwają prace wykończeniowe wewnątrz kościoła, a kaplica otrzymuje ostateczną formę.

Maj 1998: z kaplicy szkolnej w okolicach Kolonii w Niemczech otrzymujemy ławki do kościoła.

Wielki Piątek 1999: na ścianie ołtarzowej zawisła i została poświęcona figura Ukrzyżowanego.

Maj – czerwiec 1999: prace wykończeniowe wewnątrz kościoła; ołtarz i ambona oraz chrzcielnica.

14 – 21 listopada 1999: pierwsze Misje św., które prowadzą OO. Bernardyni i postawienie krzyża misyjnego.

25 – 26 listopada 1999: Nawiedzenie parafii przez Wędrujący Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Marzec – maj 2000: w kościele zostaje wykonane nowe tabernakulum, a na ścianie ołtarzowej pojawia się rzeźba patrona parafii – św. Brata Alberta.

10 czerwca 2000: pielgrzymka parafii do sanktuarium Brata Alberta „Ecce Homo” w Krakowie po relikwie naszego Patrona.

15 października 2000: konsekracja kościoła dokonana przez Ks. Kard. Franciszka Macharskiego.

11 lutego 2002: otwarcie i poświęcenie Stacji Opieki Caritas w budynku parafialnym.

17 czerwca 2002: wizytacja kanoniczna parafii przez Ks. Kard. F. Macharskiego. Poświęcenie stacji drogi krzyżowej znajdujących się na ścianie kościoła.

6 kwietnia 2003: rekolekcje parafialne przygotowujące do intronizacji Serca Bożego. Prowadzą je Ks. Sercanie.

5 czerwiec 2004: pierwsze prymicje w parafii: ks. Marek Gołąb przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. Kard. F. Macharskiego w katedrze wawelskiej.

2 kwietnia 2005: umiera Jan Paweł II, papież.

Wrzesień 2005: rozpoczęcie Apostolstwa Modlitwy w intencji małżeństw i rodzin naszej parafii.

9 października 2006: pielgrzymka do Jezusa Miłosiernego do Łagiewnik połączona z zawierzeniem parafii Miłosierdziu Bożemu.

14 czerwca 2007: wizytacja kanoniczna parafii przez Ks. Bpa Józefa  Guzdka.

18 – 25 października 2008: Misje św. prowadzone przez Ks. Sercanów.

10 kwietnia 2010: katastrofa smoleńska: ginie prezydent i 95 osób towarzyszących.

19 czerwca 2010: nowy witraż w oknie kaplicy przedstawiający Zesłanie Ducha Św.

Październik 2011: przywiezione zostają używane organy piszczałkowe z Niemiec.

6 – 7 lipca 2012: nawiedzenie parafii przez Jezusa Miłosiernego w obrazie łagiewnickim.