Intencje mszalne

ogłoszenia parafialne

św. Brat Albert

galeria

Archiwum

Koło Gospodyń z Górnego Przedmieścia

Z życia Kościoła » Koło Gospodyń z Górnego Przedmieścia

2017-12-01 22:31

W naszym regionie powstaje coraz więcej organizacji i stowarzyszeń, które mają na celu zachęcić mieszkańców do działalności społecznej. Kolejnym z nich, które ma swoją siedzibę na Górnym Przedmieściu jest Koło Gospodyń, które już od dokładnie dwudziestu pięciu lat prężnie działa i reprezentuje nasze miasto na ważnych uroczystościach.

 

Koło Gospodyń Górne Przedmieście powstało w 1993 roku. Inicjatorem jego założenia była p. Józefa Biela, która wraz z aktywnie działającymi paniami na Górnym Przedmieściu postanowiła wesprzeć Kółko Rolnicze. Początkowymi założeniami było skompletowanie całego wyposażenia w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu, który stał się zarazem siedzibą tej organizacji. Panie przez całkowity okres działalności zasłynęły w naszym regionie, dzięki potrawom serwowanym podczas różnych okoliczności, a także swoją postawą. Koło zorganizowało kilka wycieczek m.in. do Włoch, Grecji czy Francji.

 

To głównie dzięki ich staraniom wyremontowano i odnowiono budynek Domu Ludowego wraz z całym wyposażeniem. Panie poza działalnością reprezentacyjną zaangażowane były także w akcje charytatywne. Zbiórka odzieży i środków niezbędnych do życia dla mieszkańców Laskowej i Dobrej w 1997 roku oraz Słupca w 2010 roku, które nawiedziły dwie straszliwe powodzie z pewnością powinny zostać zapamiętane. Nie można także zapomnieć o reprezentowaniu gminy w czasie wizyt do miast partnerskich do Francji czy Węgier, gdzie niezawodne panie serwowały tradycyjne, staropolskie potrawy.

 

Flagową imprezą organizowaną przez koło jest tradycyjna Msza Św. na polanie Mikołaj, gdzie corocznie pod koniec sierpnia mieszkańcy oddają pamięć poległym w czasie II wojny światowej. Koło poza organizacją całego wydarzenia zajmuje się także serwowaniem tradycyjnych potraw oraz planowaniem licznych atrakcji. Warto zaznaczyć, że to wydarzenie zalicza się do jednej z największych imprez plenerowych w naszym regionie.

 

Kolejnym wydarzeniem organizowanym przez koło jest spotkanie wigilijne dla osób starszych i samotnych. Tradycyjna wigilia dla seniorów odbywa się w weekend poprzedzający Święta Bożego Narodzenia w sali Domu Ludowego. Uroczystość rozpoczyna się od Mszy Św., a tuż po niej odbywa się pokaz artystyczny kolędników. Kolejnymi punktami są wspólne łamanie się opłatkiem oraz wieczerza, w której panie serwują tradycyjne potrawy wigilijne. Całość wydarzenia uświetnia wspólne kolędowanie.

 

Poza wyżej wymienionymi akcjami nie możemy zapomnieć o uroczystościach i wydarzeniach, w których panie biorą aktywny udział. Do nich z pewnością zaliczyć można Dożynki Powiatowe. W przygotowaniach do święta rolników gospodynie wiją specjalny wieniec, który co rok ma inną symbolikę. Do tej pory ze starannie dobranych kłosów: żyta, pszenicy czy jęczmienia panie wykonały m.in. koronę, arkę, krzyż, monstrancję, hostię, czy symbol Myślenic – lipkę. W święto Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia – w kościele pw. św. Brata Alberta podczas specjalnej mszy odbywa się uroczysta procesja, w której gospodynie wnoszą wieniec, a ten zostaje przekazany na ozdobę ołtarza i znajduje się na nim aż do końca września, a także kosz z owocami i kwiatami oraz bochenek chleba, którym wierni dzielą się między sobą.

 

Gospodynie w ramach współpracy z Urzędem Miasta oraz MOKiS serwują swoje specjały w czasie uroczystości związanych z dniem 11 listopada, a także przeglądu kolęd i pastorałek oraz podczas śniadania wielkanocnego na myślenickim rynku. Koło angażuje się również w inne plebiscyty, do których zaliczyć można dwa powiatowe konkursy potraw regionalnych: „Choinka przy wigilijnym stole” oraz „Koszyk Wielkanocny”.

 

Gospodynie zwykle kończą udział w plebiscytach na wysokich pozycjach, a ich trud i niezwykłe zaangażowanie są doceniane przez wielu ludzi. Panie za swoją wybitną działalność i postawę godną do naśladowania kilka razy zostały uhonorowane nagrodą burmistrza Myślenic w dziedzinie kultury. Nie można przejść obok wielkiego jubileuszu, gdyż Panie niedawno obchodziły swoje srebrne gody. W związku z tym zorganizowana została wspaniała ceremonia, na której nie zabrakło lokalnych władz oraz mieszkańców Górnego Przedmieścia, którzy pomagają w organizacji wszystkich wydarzeń społeczno - kulturalnych. Całe wydarzenie było wielkim przeżycie dla Gospodyń, które zapewniają, że następne lata będą równie owocne.

Tekst: Oliwier Bzowski