Koncert Kolęd i Pastorałek (2019)

Z życia Kościoła » Koncert Kolęd i Pastorałek (2019)

2019-01-28 20:17

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia (tj. 27.01.2019) o godzinie 15:15 w naszym kościele parafialnym odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu scholi dziecięco-młodzieżowej „Gloria”. Tegoroczny tytuł ­– „By jak człowiek iść do Boga-Człowieka” – to parafraza słów zaczerpniętych z wiersza o tematyce wojennej pt. „Kolęda” autorstwa polskiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1921–1944), który grupom oazowym jest znany jako utwór „Aniołowie biali”. Poprzez wybór takiej myśli przewodniej organizatorzy chcieli nawiązać do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, którą obchodziliśmy w listopadzie ubiegłego roku. I jednocześnie przypomnieć jedną z podstawowych prawd naszej wiary, o której w życiu codziennym często zapominamy.

Jesteśmy ludźmi. Pan Jezus ponad 2000 lat temu stał się jednym z nas. Nie jest kimś obcym; kimś, kto jest daleko; kto mieszka gdzieś w niebiosach między nieosiągalnymi gwiazdami. On jest z nami, jest wśród nas, jest w nas. Czas spędzony przy żłóbku i wspólne kolędowanie było więc zaproszeniem do chwili refleksji nad tą prawdą, że Bóg mieszka w nas i w drugim człowieku, do którego codziennie jesteśmy posyłani.

Motywem przewodnim Koncertu stała się zatem droga do Pana Jezusa, który niegdyś narodził się w Betlejem, a który dzisiaj rodzi się dla nas pod postacią chleba na ołtarzu podczas każdej Mszy świętej oraz droga do Pana Jezusa spotykanego w naszych bliźnich. Bo wszystko, co uczynimy im, uczynimy samemu Bogu (por. Mt 25, 40b). Dlatego w sposób szczególny rozbrzmiały w naszej świątyni utwory takie jak:

1.           Śliczna Gwiazda wschodzi nam
  2.           Wśród nocnej ciszy
  3.           W Małym Cichym
  4.           Gwiazdy tańczyły
  5.           Złota Jerozolima i biedne Betlejem
  6.           Do szopy, hej, pasterze!
  7.           Taka jedna noc
  8.           W żłobie leży
  9.           Do stajenki
  10. Pójdźmy wszyscy do stajenki
  11. Przybieżeli do Betlejem pasterze
  12. Z narodzenia Pana
  13. Świeć, Gwiazdeczko, świeć
  14. Aniołowie biali
  15. Błogosławiona noc

Najmłodszej grupie muzycznej towarzyszyli instrumentaliści:

Magdalena Paszkowska – gitara akustyczna,

Gabriela Paszkowska – ukulele, cajón,

Izabela Płoszaj – skrzypce,

Dominika Węgrecka – skrzypce,

Łukasz Kudłacz – gitara klasyczna, fortepian.

Wielkie ukłony w stronę naszych skrzypaczek – za naprawdę niełatwe kwestie do zagrania. Podziękować chcielibyśmy również Rodzicom za wyrozumiałość i gotowość do działania przy organizacji różnych przedsięwzięć, a także wszystkich ludziom, którzy wspierają nas materialnie i duchowo.

Mamy głęboką nadzieję, że znów spotkamy się wszyscy na kolędowaniu przy Żłóbku w przyszłym roku!

Ł K