Krzyż na Plebańskiej

Z życia Kościoła » Krzyż na Plebańskiej

2016-07-19 18:35

Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii sprawowanej przez ks. Adama Pawickiego w kościele pw. Św. Brata Alberta na myślenickim osiedlu Tysiąclecia. Homilię wygłosił ks. Łukasz Gołaś z Krakowa.

Po mszy świętej, przed kościołem ks. Proboszcz Adam Pawicki poświęcił pięciometrowy krzyż, który ma upamiętniać nie tylko Światowe Dni Młodzieży ale jest również dziękczynieniem za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce oraz za przeżywany Rok Miłosierdzia. Poświęcony krzyż wzięli na swoje ramiona Druhowie z OSP Górne Przedmieście i wraz z licznie zgromadzonymi Myśleniczanami ruszyli w kierunku Góry Plebańskiej. W trakcie marszu odprawiona została Droga Krzyżowa w którą aktywnie włączyli się uczestnicy. Przy każdej stacji do krzyża podchodzili ludzie różnego wieku oraz różnych stanów. Znalazło się miejsce dla Służby Liturgicznej, dla Róż Różańcowych dla Matek, Ojców, Uczniów, Domowego Kościoła ale także dla Nauczycieli, Sportowców i Studentów. Jako ostatni do krzyża podeszli i ustawili go w miejscu przeznaczenia Wolontariusze ŚDM.

Inicjatorem całego wydarzenia był Pan Marek Wcisło z Domowego Kościoła działającego przy parafii św. Brata Alberta. Jednak by to wydarzenie mogło dojść do skutku konieczne było zaangażowanie sporej grupy ludzi, którym należą się ogromne podziękowania. Przede wszystkim rodzinom Państwa Kurkiewiczów, Kuców, Bielów, Bujasów i Świerczyńskich, Pukło oraz pani Elżbiecie którzy udostępnili swoje działki pod tę historyczną inicjatywę. Wykonawcą krzyża (ufundowanego przez właścicieli i pracowników firmy Dama Kier) był Pan Zbigniew Ralski, który nie tylko wykonał krzyż ale w jego podstawach umieścił również kamienie z Ziemi Świętej oraz La Salette. Już dwa tygodnie wcześniej przygotowaniem terenu zajęli się druhowie z OSP Górne Przedmieście po przewodnictwem naczelnika Jana Liwy oraz Macieja Górki. Kamienne podmurowanie pod krzyż wykonali bracia Obieżyńscy a materiał dostarczyła im firma Unikop. Im wszystkim oraz wielu innym, których nie sposób tutaj wymienić organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Światowe Dni Młodzież kiedyś się skończą i przeminą, ale w Myśl3nicach pozostanie po nich miejsce gdzie warto się zatrzymać i pomodlić lub chociaż usiąść i podumać w drodze na Mikołaja.