Intencje mszalne

ogłoszenia parafialne

św. Brat Albert

galeria

Archiwum

UROCZYSTOŚCI NA MIKOŁAJU

Z życia Kościoła » UROCZYSTOŚCI NA MIKOŁAJU

2019-08-19 16:13

„Czym ta ziemia? – Mą ojczyzną. Czym zdobyta? – Krwią i blizną…” W. Bełza

 

Są takie miejsca, do których z chęcią się wraca i takie wydarzenia na które po prostu się czeka, by przeżyć je choćby raz w roku. 11 sierpnia 2019 roku na polanie „Mikołaj” bardzo licznie zebrali się Myśleniczanie i nie tylko mieszkańcy naszego miasta, by uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających walczących tutaj partyzantów, którzy oddali swoje życie za naszą wolność. Coroczne spotkanie „na Mikołaju” to okazja by uczestniczyć w koncelebrowanej eucharystii, pomodlić się o dobre wykorzystanie daru wolności i niepodległości, a także znakomita możliwość do integracyjnych spotkań, rozmów oraz spróbowania znakomitych potraw.

 

Polana na „Mikołaju” to miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez Myśleniczan. Znajduje się na niej bardzo charakterystyczna kapliczka, która jest poświęcona św. Mikołajowi.  Na budowli znajduje się znaczący napis: „Na chwałę Panu Bogu”. Składa się ona z czterech wnęk, w których widnieją wizerunki św. Mikołaja, Jana Pawła II, Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Myślenickiej. Kapliczka ta została ufundowana przez miejscowych pasterzy w 1782 r. W 1945 r. kaplicę odnowiono i nadano jej dzisiejszy kształt. Kapliczka to swoisty symbol, powstała na pamiątkę spotkań partyzantów Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej ,,Murawa” (odziały ,,Odwet” i ,,Pościg”) na tejże polanie. W 1981 r. wykonano renowację kapliczki i wtedy dodano wizerunek papieża Jana Pawła II w jednej z wnęk. Oprócz sierpniowej mszy świętej w pierwszą niedzielę września na polanie odbywają się spotkania kombatantów walk partyzanckich.

 

Tradycyjnie jak co roku wszystkich zebranych przywitała wierszem pani Halina Bzowska z Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia. Następnie Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice odegrała hymn państwowy. Eucharystię koncelebrowała dwójka księży – ks. Proboszcz Parafii św. Brata Alberta Adam Pawicki, a także ks. Józef Małota, były wikariusz tej parafii, zawsze chętnie pojawiający się w tym miejscu. W pięknej homilii ks. proboszcz przypomniał o naszym obowiązku pamięci o tych, którzy walczyli o wolność Polski, o naszej powinności modlitewnej wobec nich oraz nawiązując do czasów współczesnych pokazał, że to zgoda buduje wzajemne dobre i piękne relacje między ludźmi.

 

W uroczystościach „na Mikołaju” udział wzięli zaproszeni goście. Byli wśród nich przedstawiciele władz miasta – p. burmistrz Jarosław Szlachetka oraz radni powiatowi oraz gminni oraz zaproszeni goście.

 

Po zakończonej eucharystii nastał czas wzajemnych spotkań. Zebrani mogli skosztować pyszności przygotowanych przez Koło Gospodyń i strażaków (rewelacyjnie smakowała m. in. grochówka, czy też chleb ze swojskim smalcem), upiec kiełbaski, zagrać w siatkówkę czy piłkę nożną. Wspólne biesiadowanie trwało do późnego wieczora.

 

Spotkanie nie odbyłoby się bez zaangażowania wielu wspaniałych ludzi. Tutaj ogromne podziękowania należą się strażakom z OSP Górne Przedmieście, paniom z Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia oraz wszystkim zaangażowanym w pomoc w organizacji tego wydarzenia. Współorganizatorem obchodów jest Parafia św. Brata Alberta w Myślenicach.

 

Uroczystości na polanie Mikołaj są pięknym świadectwem naszej pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość, a także pozwalają na integrację mieszkańców miasta i gminy Myślenice. Bo przecież jak mówił Jan Paweł II - „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.” A uczestnicząc w takich spotkaniach okazujemy naszej wolnej Ojczyźnie hołd i przywiązanie, a pamięć o tych którzy walczyli o niepodległość trwa w naszych sercach.

 

Do zobaczenia za rok w tym samym miejscu!

Tekst i zdjęcia: Paweł Biela


PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ - MIKOŁAJ 2019 - KLIKNIJ TUTAJ.