Wieczerza Wigilijna w Domu Ludowym 2017

Z życia Kościoła » Wieczerza Wigilijna w Domu Ludowym 2017

2017-12-19 19:07

Stało się już tradycją, że w niedzielę poprzedzającą Wigilię Bożego Narodzenia w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu gromadzą się osoby starsze, chore i samotne by wspólnie uczestniczyć we Mszy Świętej, połamać się opłatkiem oraz zasiąść do wigilijnego stołu.

Wieczerzę wigilijną poprzedziła Msza Święta, której przewodniczył ksiądz proboszcz Adam Pawicki, który w homilii dziękował przybyłym seniorom za ogromne życiowe doświadczenie oraz dobro, którym mogą dzielić się z młodymi osobami. Eucharystię swoim śpiewem uświetniła młodzież oazowa, która już od lat służy pomocą przy tym wydarzeniu.

Po zakończeniu Mszy Świętej rozpoczęło się wspólne kolędowanie, które poprowadził zaproszony zespół "Kliszczacy" z Tokarni. Wśród śpiewanych kolęd nie zabrakło tych najbardziej tradycyjnych jak "Wśród nocnej ciszy" czy "Lulajże Jezuniu", ale również typowych tylko dla miejscowości Tokarnia. Wspólnemu śpiewaniu nie było końca.

Wigilia to także czas łamania się opłatkiem. Również tutaj nie zabrakło tego elementu. Życzono sobie przede wszystkim zdrowia, wytrwałości w cierpieniu oraz ponownego spotkania w przyszłym roku. Dla wielu obecnych, wieczerza ta to jedyna okazja do spotkania dawnych znajomych oraz do rozmowy z nimi. Kiedy ucichły ostatnie życzenia, wszyscy zasiedli do stołów by skosztować dań przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia. To właśnie one od lat są głównymi organizatorami tego wydarzenia. Skosztować można było tradycyjnego żuru z ziemniakami, kapusty z grochem, barszczu z uszkami, sławnych pierogów ze śliwkami oraz ryby i kompotu z suszu. Na końcu odśpiewano wspólne "Sto lat" i złożono życzenia imieninowe Księdzu Proboszczowi oraz pani Ewie Romaniak - członkini Koła Gospodyń. Każdy z przybyłych otrzymał drobny upominek zrealizowany przy pomocy sponsorów.

Wśród obecnych nie zabrakło m.in. Macieja Ostrowskiego - Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, Józefa Tomala - Starosty Powiatu, Jarosława Szlachetki - Posła na Sejm RP, Tomasza Wójtowicza -Przewodniczącego Rady Miejskiej, Marka Łatasa - dyrektora ZSTE, Stanisława Bisztygi - wiceprezesa MARR oraz radnych miejskich - Macieja Górki i Bogusława Podmokłego.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować sponsorom: Gminie Myślenice, Powiatowi Myślenickiemu, posłowi na Sejm RP - Jarosławowi Szlachetce, firmie Maspex Wadowice oraz Kraków Airport im. Jana Pawła II.

Wieczerza wigilijna na Górnym Przedmieściu stanowi dla wielu osób wstęp do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. To właśnie tam rozpoczynamy śpiewać kolędy i łamiemy się opłatkiem. Organizacyjny trud wynagradzają uśmiechy na twarzach oraz łzy szczęścia w oczach przybyłych seniorów. Miejmy nadzieję, że tradycja wspólnej wieczerzy wigilijnej na Górnym Przedmieściu nie zaginie i będzie dalej przynosiła wiele radości zaproszonym gościom.

Tekst: Małgorzata Drożdż

Kolędowanie w wykonaniu Kliszczaków cz.1 - kliknij tutaj.

Kolędowanie w wykonaniu Kliszczaków cz.2 - kliknij tutaj.

Pełna galeria zdjęć - Wigilia Seniorów 2017 - kliknij tutaj.