Orszak Trzech Króli 2024

Z życia Kościoła » Orszak Trzech Króli 2024

2024-01-09 10:57

Są takie wydarzenia, na które się czeka z niecierpliwością. Są takie chwile, które powodują uśmiech i radość tych małych i tych większych. Zaangażowanie, przygotowania strojów, integracja rodzin to właśnie coroczny Orszak Trzech Króli.

6 stycznia 2024 roku o godzinie 10.30 uczestniczyliśmy w Eucharystii koncelebrowanej przez księdza kanonika Adama oraz księdza Tomasza. Następnie po jej zakończeniu rozpoczęły się szybkie przygotowania do wyruszenia w drogę. Cel – myślenicki rynek i oddanie pokłonu Nowonarodzonej Dziecinie.

Mimo niekorzystnej pogody widać było radość licznie zgromadzonych uczestników Orszaku. Dziewczęta i chłopcy rozdawali korony, śpiewniki, naklejki, balony. Wszystko w kolorze Orszaku króla Kacpra, czyli czerwonym. Czoło Orszaku to tradycyjnie flaga, gwiazda (dwóch niezawodnych panów Maciejów), Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice i wreszcie sam król Kacper i jego liczna, pięknie przystrojona świta.

W rytm śpiewanych i wygrywanych przez Orkiestrę i grupy parafialne kolęd oraz z okrzykiem czerwonego Orszaku na ustach wszyscy wartkim krokiem, jak dawniej Mędrcy, udali się w drogę, by spotkać Jezusa narodzonego w betlejemskiej stajni.

Na myślenickim Rynku doszło do spotkania trzech Orszaków. Tutaj odbyły się główne uroczystości. Była inscenizacja jasełek, pokłon Trzech Króli, błogosławieństwo kapłanów i przemowy okolicznościowe.

Składamy ogromne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację Orszaku króla Kacpra. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w jego organizację i przeprowadzenie. Parafianom i gościom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i włożyli czerwone szaty mówimy "Bóg zapłać", grupom Młodzi Duchem i Schola Gloria dziękujemy za śpiew podczas drogi. Orkiestrze Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice za uświetnienie przemarszu. OSP Górne Przedmieście, Straży Miejskiej i Policji, Malcie Służbie Medycznej dziękujemy za czuwanie nad bezpieczeństwem przejścia Orszaku.

To było piękne wydarzenie, które zjednoczyło wszystkich i przyniosło wiele pozytywnych wrażeń! Warto w tym miejscu wspomnieć początki tego wydarzenia w naszej parafii. A nieocenionymi inicjatorami tego wydarzenia byli P. Leszek Pniaczek oraz ksiądz Mirosław Kulesa.

Wszystkim życzymy obfitości łask od Nowonarodzonej Dzieciny! :)

Więcej zdjęć - galeria cz. 1 na fb - kliknij tutaj.
Więcej zdjęć - galeria cz. 2 na fb - kliknij tutaj.
Więcej zdjęć - galeria cz. 3 na fb - kliknij tutaj.

Tekst i zdjęcia Paweł Biela