Misterium na ulicach miasta.

Z życia Kościoła » Misterium na ulicach miasta.

2014-04-13 19:16

Myślenicka Droga Krzyżowa przeszła ulicami miasta już 17 raz. W odróżnieniu od ubiegłego roku gdy uczestnicy szli wśród gęsto padającego śniegu, tegoroczne Misterium odbywało się w promieniach pięknie zachodzącego Słońca.

Każdego roku młodzież skupiona wokół Ruchu Światło – Życie w parafiach Narodzenia NMP oraz  Św. Brata Alberta w Myślenicach przygotowuje Drogę Krzyżową w formie Misterium Męki Pańskiej bazując na opisach Pasji charakterystycznych dla danego roku liturgicznego. Źródłem tegorocznego Misterium był opis Męki zawarty na kartach Ewangelii wg św. Mateusza. Ze względu na to, że w inscenizacji brali udział uczniowie wielu myślenickich szkół przygotowania zaczęły się już kilka tygodni wcześniej i wymagały nie lada wysiłku i sporych zdolności logistycznych.

Drogę Krzyżową poprzedziła Eucharystia sprawowana w kościele Św. Brata Alberta na os. 1000 – lecia. Po niej do akcji wkroczyli młodzi aktorzy. Sceny rozgrywające się w Wieczerniku, Ogrodzie Oliwnym i pałacu Piłata odbywały się w świątyni. Następnie kilkuset osobowa grupa udała się ulicami: Pardyaka, Ogrodową i 3-go Maja w stronę Sanktuarium Narodzenia NMP.  Tam zaś przy ołtarzu polowym odegrana została poruszająca scena ukrzyżowania.

Ale Misterium to nie tylko wrażenia wizualne ale przede wszystkim przeżycie duchowe, mające ubogacić uczestników wewnętrznie. W tym względzie młodzież zadbała aby forma nie wzięła góry nad treścią i przygotowała piękne, poruszające i niezwykle aktualne rozważania poszczególnych stacji.

Myślenickie Misterium każdego roku cieszy się niezwykłą popularnością. Przejęcie widać było na twarzach nie tylko dzieci ale także i osób dorosłych. Szczególnie najmłodsi z ogromnym zainteresowaniem wpatrywali się w rozgrywające się na ulicy poruszające sceny. Kto wie, może część z nich za kilka lat wcieli się w którąś z postaci? Bowiem większości tegorocznych artystów nie było jeszcze na świecie gdy po ulicach miasta na Rabą szła Pierwsza Myślenicka Droga Krzyżowa.

Przygotowanie tego przedsięwzięcia wymagało od młodych ludzi ogromnego wysiłku i jak podkreśla jedna z organizatorek Gabrysia Kula trudno byłoby osiągnąć oczekiwany efekt gdyby nie pomoc wielu osób, instytucji i organizacji, wśród których na szczególne podziękowania zasłużyli: Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Policja, Straż Miejska, OSP Śródmieście, OSP Górna Przedmieście, Maltańska Służba Medyczna oraz duszpasterze z myślenickich parafii. Przychylność tych instytucji sprawia, że entuzjazm wśród młodzieży nie gaśnie i już planują przyszłoroczne Misterium.