OSP Górne Przedmieście

Z życia Kościoła » OSP Górne Przedmieście

2017-11-26 23:40

W naszej prarafii działają różnorakie grupy. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o pierwszej z nich. Jedną z organizacji prężnie działających na Górnym Przedmieściu jest Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostka powstała w 1887 roku i została założona przez Emila Schunke. Obecnie w straży działa pięćdziesięciu czterech druhów czynnych, ośmiu członków honorowych, a także dwunastu członków wspierających.

Ochotnicza Straż Pożarna Myślenice - Górne Przedmieście oprócz ratowania mienia ludzi podczas pożarów lub klęsk żywiołowych, a także wypadków, zaangażowana jest w działalność logistyczną, która opiera się na współorganizacji wydarzeń społeczno - kulturalnych w regionie. W naszej parafii druhowie widoczni są podczas honorowej warty przy grobie pańskim w czasie świąt wielkanocnych czy w związaną bezpośrednio z tymi wydarzeniami tradycyjną drogą krzyżową ulicami Myślenic. Strażacy zabezpieczają również Orszak Trzech Króli oraz wystawiają poczet sztandarowy w czasie uroczystości takich jak: Boże Ciało czy odpust parafialny. W tym roku podczas Misji Świętych druhowie zabezpieczali i brali aktywny udział w drodze krzyżowej, a także w uroczystej Mszy Świętej, po której podniesiono misyjny krzyż. Pamiętać należy również o wielkim zaangażowaniu w czasie Światowych Dni Młodzieży, gdzie strażacy pełnili opiekę nad pielgrzymami zamieszkującymi naszą parafię.

Poza szlachetną służbą związaną z Kościołem, druhowie wraz z Kołem Gospodyń są współorganizatorami Mszy Świętej na polanie Mikołaj oraz rokrocznie angażują się w Myślenicki Festiwal Lata, Dożynki Powiatowe czy Festyn Strażacki organizowany przez nich na placu przy Domu Ludowym. Ochotników nie brakuje również w czasie cyklicznych imprez tj. wszelakiego rodzaju festiwali kulturalnych czy wydarzeń mających miejsce na myślenickim rynku (pikniki, turnieje, biegi uliczne). Duży nacisk jednostka kładzie również na wychowanie młodego pokolenia, dlatego też strażacy w czasie zimowych ferii angażują się w organizację zajęć dla najmłodszych, a także w liczne pokazy sprzętu dla zaprzyjaźnionych przedszkoli. Strażacy wyruszają co roku w samochodową pielgrzymkę szlakiem papieskim oraz uczestniczą w organizowanych przez inne jednostki zjazdach, zlotach, a także pokazach strażackich.

Jednostka z Górnego Przedmieścia to straż, która dwa lata temu podpisała współpracę z Myślenicką Grupą Poszukiwawczą i w ramach niej uczestniczy w licznych ćwiczeniach, a także w razie potrzeby wyrusza z grupą w celu znalezienia zagubionych osób. GPR Myślenice nie jest jedynym stowarzyszeniem, z którym strażacy mają zaszczyt współdziałać. Wśród nich jest także Ludowy Klub Sportowy „Górki” Myślenice, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice czy wcześniej wspominane Koło Gospodyń z Górnego Przedmieścia.

Bezinteresowna praca każdego z strażaków jest niezwykle ważną czynnością dla każdego człowieka, ponieważ wielu z nas korzysta z ich pomocy na co dzień. Najważniejsza dla strażaków - ochotników jest jednak jedna dewiza - „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”, a jej wypełnianie i działanie według jej zasad jest podstawowym zadaniem każdej ochotniczej jednostki.

Tekst: Oliwier Bzowski