Podsumowanie minionego roku

Z życia Kościoła » Podsumowanie minionego roku

2024-01-02 14:19

W czasie pielgrzymki do Wadowic w 1999r. św. Jan Paweł II powiedział: ”Kiedy patrzyłem przez okno, widziałem na murze kościelnym zegar słoneczny i napis: "Czas ucieka, wieczność czeka".(…) „Z synowskim oddaniem całuję próg domu rodzinnego, wyrażając wdzięczność Opatrzności Bożej za dar życia przekazany mi przez moich Rodziców, za ciepło rodzinnego gniazda, za miłość moich najbliższych, która dawała poczucie bezpieczeństwa i mocy, nawet wtedy, gdy przychodziło zetknąć się z doświadczeniem śmierci i trudami codziennego życia w trudnych czasach. Z głęboką czcią całuję też próg domu Bożego wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła. W tej świątyni przystąpiłem do pierwszej spowiedzi i Komunii św. Tu byłem ministrantem. (…)”

My również chcemy Bożej Opatrzności wyrazić wdzięczność za wszelkie łaski, które otrzymaliśmy w minionym roku, jako święty Kościół Chrystusowy w wymiarze powszechnym, ale również w wymiarze diecezjalnym i parafialnym.

Miniony rok zachęca nas do postawienia sobie pytań: „Ile serca okazałem bliskim w rodzinie?  Ile czasu ofiarowałem bliźnim, ile rzeczy zrobiłem bezinteresownie?

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc drugiemu człowiekowi. Wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w dzieło pomocy potrzebującym.

Jako proboszcz dziękuję Wam za zaangażowanie w życie religijne oraz za troskę o zbawienie swoje i bliźniego. Jestem wdzięczny Panu Bogu za sakramenty święte, które jako duszpasterze udzieliliśmy w mijającym roku.

➡️W tym roku przez sakrament Chrztu Św. 30 dzieci stało się dziećmi Bożymi, zostali włączeni do Kościoła. Rodzice prosząc o chrzest przyrzekają wychować je w wierze katolickiej. Czy rzeczywiście rodzice dają przykład życia wiary na co dzień.

➡️Źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia jest Eucharystia. Przyjmując Ciało Pańskie, które jest pokarmem na drodze do nieba umacniamy naszą wiarę. Tego roku 62 dzieci po raz pierwszy przyjęło do swych czystych serc Pana Jezusa. Niech ten dzień będzie dla nich najwspanialszym dniem życia. Dbajmy o to, abyśmy zawsze godnie przystępowali do Stołu Pańskiego.

➡️Ważnym momentem życia jest decyzja założenia rodziny i przyjęcia sakramentu małżeństwa. W naszej parafii do sakramentu małżeństwa przystąpiło 8 par. Niech trwają w wierności złożonej przysiędze, aż do ostatnich chwil życia.

➡️Ważnym obszarem duszpasterskiej troski nas – kapłanów jest posługa chorym. Każdego miesiąca obecnie 15 osób korzysta z posługi sakramentalnej w domu przystępując do spowiedzi, komunii św. oraz przyjmując sakrament namaszczenia chorych.

➡️Św. Paweł w Liście do Rzymian napisał: „ i w życiu więc i w śmierci należymy do Pana”. To znaczy, że życie jest dowodem miłosierdzia, ale również śmierć. Na boskim sądzie tego roku z naszej parafii stanęły 33 osoby. Niech Bóg Miłosierny przebaczy im wszystkie grzechy, by osiągnęli radość nieba.

Na zakończenie starego roku szczególne słowa wdzięczności kieruję ku:

➡️Kapłanom: ks. Kanonikowi Adamowi, wikariuszowi ks. Tomaszowi, ks. dr hab. Pawłowi, ks. Arturowi naszemu rodakowi, katechetom posługującym w naszych szkołach i przedszkolach – bardzo dziękuję Wam - za współpracę, wsparcie, pomoc, braterstwo oraz modlitwę;

➡️ Pracownikom: kościelnemu Panu Maciejowi, organiście Panu Wojciechowi, sprzątającej kościół i kaplicę Pani Zofii - za służbę dla naszej wspólnoty parafialnej.

➡️ Wszystkim grupom parafialnym: ministrantom, lektorom, scholi młodszej oraz scholi „Młodzi Duchem”, Grupie Apostolskiej.

➡️ Radzie Parafialnej z przewodniczącym Panem Maciejem Górką (za wiele cennych uwag i za wspólną troskę o parafię oraz kościół i kaplicę).

➡️ Za prowadzenie strony internetowej i profilu parafii na Facebooku Panu Pawłowi Bieli.

➡️ Druhom Strażakom z OSP Górne Przedmieście z Panem Bogdanem Tonderą oraz Kołu Gospodyń z Panią Ewą Romaniak za współpracę.

➡️ Dziękuje dziś także Bogu za każdego spotkanego człowieka, którego Bóg postawił na drodze mojego życia, jako nowo mianowanego proboszcza, za wszelkie dobro, przepraszam jeśli coś nie tak było, z mojej strony, i proszę o przebaczenie i modlitwę.

➡️ Wszystkim parafianom zatroskanym o dobro duchowe i materialne naszej parafii i kościoła - dziękuję za wszelkie ofiary pieniężne składane na potrzeby kościoła oraz za wszelką pomoc i dobre słowo - wszystkim za wszystko składam serdeczne Bóg zapłać.

Ks. Proboszcz Władysław Zapotoczny