Intencje mszalne

ogłoszenia parafialne

św. Brat Albert

galeria

Archiwum

Uroczystości na Mikołaju

Z życia Kościoła » Uroczystości na Mikołaju

2023-08-16 21:39

„Czym ta ziemia? – Mą ojczyzną. Czym zdobyta? – Krwią i blizną…” W. Bełza

 

Nasza pamięć i wdzięczność – spotkanie na polanie Mikołaj

 

 

 

 

Są takie miejsca, do których z chęcią się wraca i takie wydarzenia na które po prostu się czeka, by przeżyć je choćby raz w roku. 15 sierpnia 2023 roku, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także w dzień Wojska Polskiego na polanie „Mikołaj” bardzo licznie zebrali się Myśleniczanie oraz goście, by uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających walczących partyzantów, którzy oddali swoje życie za naszą wolność.

 

Coroczne spotkanie „na Mikołaju” to okazja by uczestniczyć w koncelebrowanej eucharystii, pomodlić się o dobre wykorzystanie daru wolności i niepodległości, a także znakomita możliwość do integracyjnych spotkań, rozmów oraz spróbowania znakomitych potraw.

 

Polana na „Mikołaju” to miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez Myśleniczan. Znajduje się na niej bardzo charakterystyczna kapliczka, która jest poświęcona św. Mikołajowi. Na budowli znajduje się znaczący napis: „Na chwałę Panu Bogu”. Składa się ona z czterech wnęk, w których widnieją wizerunki św. Mikołaja, Jana Pawła II, Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Myślenickiej. Kapliczka ta została ufundowana przez miejscowych pasterzy w 1782 r. W 1945 r. kaplicę odnowiono i nadano jej dzisiejszy kształt. Kapliczka to swoisty symbol, powstała na pamiątkę spotkań partyzantów Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej ,,Murawa” (odziały ,,Odwet” i ,,Pościg”) na tejże polanie. W 1981 r. wykonano renowację kapliczki i wtedy dodano wizerunek papieża Jana Pawła II w jednej z wnęk.

 

Tradycyjnie wszystkich zebranych przywitała przedstawicielka Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia Barbara Bylica. Następnie Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice odegrała hymn państwowy, a na maszcie została umieszczona flaga państwowa. Eucharystię koncelebrowała dwójka księży – ks. proboszcz Parafii św. Brata Alberta Władysław Zapotoczny, a także wikariusz ks. Tomasz Plewa. W pięknej homilii ks. proboszcz przypomniał o naszym obowiązku pamięci o tych, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Przypomniał również, że warto uciekać się do Maryi w chwilach trudnych, bo ona wspomaga ludzi i oręduje u Swego Syna. Wyraził wobec wszystkich zebranych słowa wdzięczności i podziękowania.

 

W uroczystościach „na Mikołaju” udział wzięli zaproszeni goście. Byli wśród nich przedstawiciele władz miasta – p. burmistrz Jarosław Szlachetka, a także powiatu – p. starosta Józef Tomal oraz radny powiatowy Jan Bylica. Wartę wystawili Strzelcy Rzeczpospolitej.

 

Po zakończonej Eucharystii nastał czas wzajemnych spotkań. Zebrani mogli skosztować pyszności przygotowanych przez Koło Gospodyń (rewelacyjnie smakowała m. in. grochówka, czy też chleb ze swojskim smalcem), upiec kiełbaski, zagrać w siatkówkę czy piłkę nożną. Orkiestra Reprezentacyjna odegrała kilka utworów. Wspólne biesiadowanie trwało do późnego wieczora.

 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej pięknej uroczystości! Podziękowania kierujemy do zaangażowanych parafian, członków Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice, niezawodnych strażaków z OSP Myślenice - Górne Przedmieście, pań z Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia, a także wszystkich zaangażowanych w przygotowania! Bo przecież organizacja uroczystości rozpoczyna się dużo wcześniej i wymaga pracy i działania wielu dobrych ludzi! 

 

Uroczystości na polanie Mikołaj są pięknym świadectwem naszej pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość, a także pozwalają na integrację mieszkańców miasta i gminy Myślenice. Bo przecież jak mówił Jan Paweł II - „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.” Mamy to szczęście, że żyjemy w wolnej ojczyźnie, ale należy pamiętać, że „wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć”. A uczestnicząc w takich spotkaniach okazujemy naszej wolnej Ojczyźnie hołd i przywiązanie, a pamięć o tych którzy walczyli o niepodległość trwa w naszych sercach i przekazujemy ją kolejnym pokoleniom.

 

Do zobaczenia za rok w tym samym miejscu!

Paweł Biela

 

Więcej zdjęć na profilu parafii na Facebook-u - kliknij tutaj.